Kaj mi pomeni "Iz zemlje v stekleničko"?
Nekaj drži kot pribito tudi takrat, ko me malo zanese in za trenutek pozabim, kaj je bil osnovni namen ustanovitve blagovne znamke, ki združuje slovensko podeželje, tradicionalno modrost in moderna dognanja.
Koncept mojega profesionalnega delovanja izhaja iz ljubezni. Tisti, ki me poznajo, vedo, da sem zaljubljena v podeželje, vendar ljubim mestno življenje. Moj dom ni determiniran z nepremičninami in mikrolokacijami, je mnogo širši pojem. Ob Kolpi pomalcicam in skočim v kristalno čisto zeleno vodo z enako polnim srcem, kot se usedem pod lipo na Kozjanskem ali pa se sprehodim po gozdni poti do Rožnika v Ljubljani.
To so sicer tri lokacije, ki mi prve padejo na pamet, pa vendar redosled mojega naštevanja ne pove dosti o tem, katero opcijo preferiram, če sploh, še manj so naštete vse. Vse je odvisno od momenta, od notranje potrebe po določenem občutku in od tega, kaj počnem.
Vse to je, konec koncev, moj dom. In kamorkoli zaidem, se vedno znova rada vrnem, ker vem, da se tukaj počutim izpolnjeno in srečno. Četudi obožujem mango, vedno znova izberem svojo najljubšo češnjo in le malo zaostaja njena jesenska sestra, modra češplja, ki daje najbolj slastno marmelado.
Poseben odnos gojim do sadežev, ki jih pobiram sama, saj so to moji dobri znanci. Od spomladanskega reza do opojnega cvetenja in čebeljega živžava, ko se v drevju dogaja proces, ki obeta bogato bero.
Poseben odnos do njih gojim tudi zato, ker vem, kaj pomeni živeti v ritmu narave, ko je mati narava včasih širokogrudna in nas obdari s tonami pridelka, spet drugič v enem samem mrzlem jutru uniči vse, kar smo negovali mesece. Vem, kaj pomeni skuhati šest šarž ringlojeve marmelade, ker bi sicer segnile pod drevesi, ko jih je povsod polno. In vem tudi, kako prazno je gledati v ožgane češnje po pozebi, ko iz obilja v hipu ne ostane nič.
Sčasoma sem začela bolj razumeti, da rastlina v izdelku ni nikoli sama. Z njo pride vse, kar jo je oblikovalo. Zemlja, v kateri je rasla, vremensko dogajanje ter način nege in skrbi zanjo.
Zato nam pri MOIKI ni vseeno, od kod sestavina izvira. Tako kot pri hrani, kjer vedno pogosteje iščemo lokalno, ker vemo, da je krajša pot do krožnika tudi pot do boljše kakovosti. Svežina, hranilna vrednost in okus so neposredno povezani s časom in prostorom, iz katerega pride živilo. Enako velja za rastline v kozmetiki. Če želimo, da izdelek ohrani vse, kar je rastlina razvila v svojem naravnem okolju, potem mora biti ta rastlina tudi del sveže, poznane verige. Ne gre le za poreklo kot podatek na etiketi, gre za razumevanje, kaj ta kraj pomeni. Kdo tam živi. Kako dela. In zakaj zaupamo prav tem ljudem in tem rastlinam, da bodo postale del formulacije, ki jo ponudimo koži.
Dolgoročno sodelujemo s konkretnimi osebami, ki svoje delo jemljejo resno – kmeti, zeliščarji, malimi pridelovalci, ki vedo, kaj pomeni dobra surovina. Ker je to, kar pridelajo, del njihovega življenja, ne le posel.
Koncept iz zemlje v stekleničko ni marketinški izraz ampak dejstvo. Če želimo, da je izdelek res kakovosten, moramo zanjo izbrati kakovostno rastlino. In prav ta je neposredno povezana s tem, kje in kako je zrasla.
Gre za spoštovanje do pokrajine. In do človeka, ki jo razume.
Včasih temu rečemo 'iz zemlje v stekleničko', drugič 'od semena do kože'. V angleščini obstaja več različic: seed to skin, farm to face, soil to bottle. Skupna jim je ideja sledljivosti, celostnega odnosa in odgovornosti do narave in človeka.
V evropskem prostoru tovrstni pristopi ostajajo redki. Pojavljajo se predvsem pri manjših znamkah, ki imajo neposreden stik s pridelovalci. Večji sistemi jih težko uresničujejo, ker zahtevajo čas, odnos in nadzor, ki ga je težko standardizirati. V svetu je zanimanje za tak način dela v porastu, a pogosto ostaja le kot zgodba. Ključna razlika je, ali gre za komunikacijo ali dejansko prakso.
Zaupanje v certifikate in institucije je pomembno, a pogosto preveč splošno. Certifikat lahko preveri del pogojev, ne more pa zajeti duše rastline ali odnosa med človekom in naravo. Zato je zame osebni stik z ljudmi, ki pridelujejo naše sestavine, nenadomestljiv. Ker ne gre le za to, da so pogoji izpolnjeni, ampak za to, kako so izpolnjeni.
Naša kmetija je sicer ekološko certificirana, a še pomembneje kot to nam je, da gradimo odnos z vami. Da smo tukaj za vprašanja, za pogovor, za jasnost. Zaupanje ne temelji zgolj na znakih na embalaži, temveč na odprtosti, dostopnosti in iskrenem sodelovanju.
In to čutimo tudi v izdelku.
Kožo negujemo vsak dan. Iz navade, iz potrebe ali iz želje, da si podarimo nekaj dobrega. In prav zato ni vseeno, s čim to počnemo.
Če je rastlina zrasla v okolju, kjer so tla zdrava, kamor človek ne posega na silo in kjer vlada spoštovanje do ciklov narave, bo to začutila tudi koža. Morda ne takoj in ne kot učinek čez noč. Ampak kot nekaj, kar prija zdravju na dolgi rok.
Naravna nega je zame podaljšek odnosa do sveta, ki ga živim. Ni nekaj ločenega od hrane, od okolja, od ljudi, s katerimi sodelujem. Ko izbiram, kaj ponudim koži in vam, želim, da je v tem odločitev. Ne velikopotezna, ampak tista preprosta, vsakdanja, ki mirno potrdi: tole ima smisel, tole je domače, temu lahko zaupam.
Do prihodnjič,
Darja
Št. komentarjev: 2
Zelo lep zapis. Blizu mi je tako razmišljanje. Taka filozofija in tak spoštljiv odnos do narave je mogoče čutiti tudi v vsakem vašem negovalnem izdelku, ki ni le izdelek, ampak vedno tudi posebno obredno doživetje. Hvala.
Pristnosti se še nekaj malega najde, vsekakor pa prisegam na takšne proizvode. In tvoji to sigurno so 😘.