SO NARAVNA LIČILA KOS KLASIČNIM?
Kaj naravnega vgrajujemo v make-up okolju in koži prijaznejši proizvajalci, da lahko zadostimo vsem Vašim potrebam?
Uporabniki naravne kozmetike že po naravi iščemo več - večplastnost uporabe izdelka, celostno rešitev, ki poleg estetskega izgleda nudi tudi nego, zaščito in vlaženje. Prav tako stremimo k zmanjševanju števila izdelkov in nikakor nismo pripravljeni na kompromis v kakovosti. Se strinjate, da bi bilo lažje, če Vam tudi mi ponudimo 5 izdelkov, namesto enega?
Če črtamo vse sintezne sestavine, ki z naravo niso imele opravka v nobeni fazi nastanka, se nam razkrije barviti svet mineralov, ki izvira iz rud in kamnin. Tako je, neživi svet narave v zemeljski skorji skriva vse, kar potrebujemo za izdelavo ličil, ki ustrezajo prav Vam, draga ljubiteljica naravnega. Še bolj čudovito pa je, da mineralni pigmenti poleg estetskih, prinašajo še mnoge druge koristi.
Pigmentna mešanica za odtenek "sveže rožnata ali 010".
Kaj pomeni v slovenščini izraz “organsko”?
Na tem mestu naj opozorimo na večno dilemo pri uporabi različnih izrazov. Zgoraj omenjeni minerali so torej anorganskega izvora (neživi svet narave). To pomeni, da vsebujejo naši izdelki surovine tako organskega (iz živega sveta) kot tudi anorganskega izvora. Sila neposrečeno bi bilo, da bi potem rekli svoji kozmetiki “organska”. V slovenskem jeziku torej to pomeni, da so sestavine v njej izključno organskega izvora, kar pa niti nima smisla niti posebne teže. Stremimo k naravi, je tako?
Finta je v ponesrečenem prevajanju “organsko” iz angleškega pridevnika “organic”, ki pomeni ekološko! Ko zasledite izraz “organic skincare”potem veste, da imate opravka z naravno kozmetiko iz ekoloških surovin (kakšen naj bo ta procent, je tematika, ki terja svoj članek). Ko zagledate izraz “organska kozmetika” pa veste, da nekdo ni naredil domače naloge ali pa preprosto v marketinške namene uporablja nekaj, kar nima smisla, zveni pa sila trendovsko ;).
Zakaj nikoli ne najdem pravega?
Zamislim si tole situacijo (ali prikličem spomin :)). V bližnji drogeriji stojim pred (pre)polno polico nepreglednega števila tekočih podlag različnih blagovnih znamk, barvnih palet, embalaž in oblik. Zmanjkalo mi ga je! Za mnoge od nas je poleg maskare to najosnovnejše ličilo in v torbici pač mora biti. Ker do danes še nisem našla svojega Pravega, bi preizkusila kaj novega. Kaj naj vzamem? Ob taki gneči se ponovno pokesam in izberem na podlagi odtenka, vonja in teksture. Kaj dejansko za vsem tem stoji, pa je nekaj, s čimer se bom ukvarjala prihodnjič. Pridem domov, nanesem, občutek je ok, prekrije mi kapilare, kak mozoljček, vendar je tako strašno suh. Koža po njem se lušči, nabira se mi v gubicah, kaj naj poleg svoje kreme še dodam, da izboljšam videz teksture kože? Pa je ta odtenek res dober? Na svetlobi se kar noče in noče zliti z vratom. Oblečem puli in se sprijaznim, da tako pač mora bit. Do naslednjič.
Kaj pa če bi to izkušnjo lahko izboljšali? S sprehodom skozi svet mineralov in ostalih sestavin Vas bomo naučili, kako izbrati ličila, ki bodo:
- primerna za vse tipe kože,
- ohranila Vašo kožo sijočo in negovano ves dan,
- ustrezno prekrila nepravilnosti in izenačila ten,
- se zlijejo v Vašo poltjo (vrat, dekolte in obraz z njimi pripadajo isti osebi),
- zmanjšajo videz gubic in se v njih ne kopičijo,
- jih lahko nanašate v več plasteh,
- omogočala, da Vaša koža pod njimi “diha”,
- in Vam dala občutek lahkotnosti, kot da jih sploh ne nosite.
Tekstura tekoče podlage, ki vlaži, neguje in ustvarja naravni videz. Vir: Lastni arhiv.
PIGMENTI, PIGMENTI, PIGMENTI
Na seznamih sestavin jih boste našli v obliki CI22222, pri čemer CI pomeni Colour Index, skupaj s številko pa mednarodno univerzalno kodo za kemično sestavo barvila, Colour Index Composition number. Včasih boste na seznamu kozmetičnih sestavin našli z besedo zapisan naziv pigmenta, vendar v veliki večini proizvajalci v izogib napakam uporabljamo mednarodno nomenklaturo.
Kaj naj iščem v pudru, da bo prekriven?
Dva minerala, bela pigmenta! Cinkov oksid in titanov dioksid, ki sta hkrati barvili, UV filtra in kozmetični učinkovini.
V pigmentni velikosti delcev, ki jih uporabljamo v naravni kozmetiki, sta oba minerala izjemno varna! Pozorni bodite le, da nobena od teh sestavin ne vsebuje oznake “nano”, ki pa je lahko potencialno zdravju škodljiva.
Na seznamu INCI ju najdemo kot:
Zinc Oxide, CI 77947
Titanium Dioxide, CI 77891
Ker je titanov dioksid bistveno bolj prekriven, ga naši izdelki vsebujejo več, medtem ko cinkov oksid služi predvsem dodatni zaščiti kože in kot protimikrobna sestavina.
Titanov dioksid je izjemno učinkovit pri obrambi pred UVB žarki, cinkov oksid pa poleg UVA in tudi pred UVB svetlobo. Kljub visoki koncentraciji prvega v naših pudrih, o kakovosti zaščite ne moremo in ne želimo govoriti, saj so bili ustvarjeni za popolnoma drug namen. Svetujemo Vam, da za zaščito proti soncu uporabljate ločene izdelke od ličil, saj študije kažejo, da na obraz nikoli ne nanašamo zadostno količino ličila, ki bi nudila oglaševano zaščito.
Kaj v izdelkih zapolni moje gubice in preprečuje nabiranje pigmenta v njih?
Med naravnimi možnostmi smo izbrali polnilo t.i. siliko. Prav tako mineralnega izvora, ki deluje na končni videz make-upa iz več zornih kotov.
Najprej kožo matira in ji odvzame neželeni sijaj, saj absorbira odvečno maščobo. S svojo sposobnostjo razpršitve svetlobe konkretno zmanjša videz drobnih gubic in gub ter preprečuje, da bi se v njih kopičili pigmenti. Zadnja, a prav tako izjemna lastnost silike pa je žametni, svilnat občutek, ki ga doda ličilu.
Kaj natančno daje pudrom barvo? Oksidi!
1. Železovi oksidi:
Črni železov oksid (CI 77499)
Rdeči železov oksid (CI77491)
Rumeni železov oksid (CI 77492)
Njihove kombinacije dajejo različne odtenke bež, oranžne in rjave.
2. Zeleni kromov oksid (CI 77288)
Oksid, ki ga v naših pudrih uporabljamo za korekcijo odtenka in pa z namenom prekrivanja rdečice.
Osnovni železovi oksidi. Vir: Lastni arhiv.
Nekdaj iz rud pridobljeni pigmenti danes zaradi vsebnosti ostankov težkih kovin in ostalih nečistoč okside pridobivajo s kemijskimi postopki iz različnih osnovnih snovi. Oboji so izjemno stabilni, ne spremenijo barve in so popolnoma varni.
Korekcija barv - ultramarini!
Tudi njih danes pridobivajo drugače, kot so to počeli skozi zgodovino. Včasih so to nenavadno intenzivno modro barvilo pripravljali s trenjem poldragega kamna lapisa lazuli. Seveda se je z razvojem trga in povečane potrebe barvila bilo potrebno domisliti alternative. Danes ga pridobivamo s segrevanjem sode, gline in železa. Z izpostavljanjem različnim temperaturam pa lahko dobimo celo lestvico odtenkov.
Z njimi predvsem nevtraliziramo rumenkaste tone in dajemo končnemu izdelku hladen podton. Eden od predstavnikov takega odtenka je naša podlaga z oznako sveže rožnata. Primerna torej za vse, ki ste svetle polti z rdečkastim podtonom, vendar nimate težav z rdečico.
Kaj pa zaključni sijaj in češnja na vrhu tortice?
lat. “micare”- svetlikati se
Sljude ali mice so skupina silikatnih mineralov, katerih najbolj pogost vir za kozmetične potrebe je muskovit ali rusko steklo. Muskovit mokro zmeljejo v prah, kar prinaša svetlikajoče se delce bele barve ali z nežnimi rožnatimi, zelenimi, sivimi in rjavimi odtenki. Sljude niso prekrivne, dajejo pa barvo in sijaj.
Na trgu je dobavljivih ogromno različnih barv sljud, kar dosežejo z obleganjem delcev s titanovim dioksidom in/ali železovimi oksidi ter njihovimi kombinacijami.
MOIKA pudri in njihova negovalna lastnost
Zgoraj ste spoznali mineralno osnovo ličil, v našem primeru tekočih podlag. Nismo se posebej ustavljali pri tem, kaj je tisto kar v pudrih neguje, v kolikem procentu je v njih zastopana maščoba ter katera vlažila in aktivne učinkovine so v njih.
MOIKA Negovalni tekoči puder. Vir: Lastni arhiv.
Da skrajšamo opis, Vam ponudimo odgovor kratko in jedrnato. Naj povemo le, da so naši pudri v osnovi emulzije, vsebujejo 16% negovalnih maščob in so zasnovani tako, kot dobra vlažilna krema za mastno kožo. V praksi to pomeni, da v primeru normalne, zrele in suhe kože pod puder nanašate svojo običajno dnevno kremo, puder pa plastite poljubno in odvisno od prekrivnosti, ki jo želite doseči.
Protip: Za še bolj napet in mladosten videz predele z gubicami (okoli oči in ust) pred ličenjem negujte z Ričkovim oljnim serumom!
V naši paleti negovalnih tekočih pudrov lahko najdete 4 skrbno izbrane odtenke, ki so zasnovani tako, da se prilagodijo različnim tenom kože in subtilno poudarijo Vašo naravno lepoto!
- če je Vaša polt (zelo) svetla, Vas bo svilnato peščeni 02 odtenek ovil v mehkobo in ji nudil lahkotno prekrivnost
- za tiste, ki želite osvežiti svojo svetlo polt s kančkom živahnosti, je odtenek sveže rožnata 010 odlična izbira
- nekoliko temnejši od svilnato peščenega in sveže rožnatega negovalnega pudra pa je hladno jesenski odtenek 040 , ki lepo dopolnjuje nekoliko temnejšo polt
- odtenek olivno medena 050 je prav tako primeren za nekoliko temnejše polti, ki bo koži dodal topel, sončen sijaj
Naj tudi Vaša koža zasije z naravno svežino,
Lina in Darja.
Viri:
- https://www.cosmeticsinfo.org/ingredient/iron-oxides/
- https://www.cosmeticsinfo.org/ingredient/zinc-oxide/
- https://www.cosmeticsinfo.org/ingredient/titanium-dioxide/